Finále českého poháru

1. 10. 2008

Největší veslařskou akcí podzimu je finále Českého poháru družstev. Na základě celoročních výsledků se do tohoto kvalifikuje dvanáct nejlepších družstev v jednotlivých kategoriích.

Břeclavští veslaři se kvalifikovali z pátého místa v kategoriích mladších žaček, mladší žáci byli čtvrtí, starší žáci osmí, stejně tak jako dorostenci. O jedno místo unikl postup žačkám starším. Zejména pro pražské kluby se základnou stovek veslařů je finále vysoce prestižní záležitostí. Účast mistryně Evropy Mirky Knapkové, sester Vařekových v dresu Slávie byly ozdobou tohoto podniku. Jakýmsi předkolem soutěže družstev je páteční mistrovství ve sprintu, kde na pětisetmetrové vzdálenosti bodují od kategorie dorostu o tituly a medaile. V těchto závodech se nejlépe dařilo Martinu Mikýskovi, který potvrdil svoji příslušnost mezi dorosteneckou špičku druhým místem na skifu. Ve velmi dobrém světle se představil pátým místem mezi o generaci mladšími skifaři Josef Akai st. Tomáš Malinkovič v juniorech, ani Petra Pafkovičová s Evou Káňovou se do finále neprobojovali.

Soutěž družstev byla pro Břeclaváky  poznamenána absencí několika závodníků. Z tohoto důvodu se nezúčastnil závodu skifařů Martin Mikýsek, který doplnil čtyřku Josefa Akaie nejml., Jana Krátkého a Adama Šmerdu. Finále ve čtyřce bez kormidelníka a zejména vítězství v párových čtyřkách bylo velmi cenné. Mladší žačky doplatili na hodinové čekání na startu v chladu a husté mlze, když rozhodčí nechali vyjet posádky na start a pak v teple cílové věže rozhodli o časovém odkladu startu, který se nakonec stejně jel za neviditelných podmínek. Dagmar Nováková, Markéta Akaiová, Iveta Horáková, Robina Bolečková s Evou Káňovou dojeli na šestém místě. Na závod párovek mladších žáků již vysvitlo slunce a tak všichni mohli vidět přesvědčivé vítězství bratrů Petra a Richarda Rampulových, Lukáše Helešice, Davida Haladyho. Své výjimečné postavení mezi mladšími žáky potvrdili dvojčata Rampulovi vítězstvím i v kategorii dvojskifu. Přestože nejsou ještě známy konečné výsledky v této kategorii, dá se předpokládat, že i finálová účast Helešice na skifu přispěje k tomu, aby se nejmladší žáci dostali mezi medailové pozice v soutěži družstev. Vystoupení starších žáků oslabily zranění a tak Tomáš Svoboda s Jakubem Starnovským bodovali shodně čtvrtým místem v závodě čtyřek a poté i v závodě dvojskifů.

O konečných výsledcích v soutěži družstev vás budeme informovat současně s výsledky závodů v Otrokovicích, které tento víkend veslařskou sezónu uzavírají.