Finále Českého poháru ve veslování

30. 9. 2009

Posledním z republikových mistrovství je mistrovství ve sprintu na 500 metrů, kde startují kategorie od dorostu a Finále družstev. Do finále družstev postupuje na základě celoročních výsledků dvanáct družstev každé věkové kategorie. Břeclavští veslaři se kvalifikovali v žácích, v žačkách, juniorů a juniorek.

Celý pořad byl roztažený do tří dnů a zejména sobotní závody ve sprintu končily v podvečer a slavnostní defilé posledních disciplín probíhalo za tmy. Nejúspěšnější břeclavskou posádkou ve sprintu byl dvojskif juniorů David Malík a Martin Mikýsek, kteří dosáhli na bronzovou medaili. Společně s Krátkým a s Akaiem dojeli v párových čtyřkách na čtvrtém místě. Ostatním posádkám se nevedlo a jejich snažení končilo většinou v rozjížďkách. Nedělní a pondělní závody družstev jsou svojí kvalitou srovnatelné s individuálním mistrovstvím a díky tomu, že zde startuje omezený počet disciplín, jezdí se za plného startovního pole a  zejména v žákovských kategoriích jsou ještě na vyšší kvalitě.

Vůbec nejlepšího výsledku dosáhla čtyřka žáků Petr a Richard Rampula, Jakub Starnovský, Lukáš Helešic na kormidle s Alešem Suským, když naprosto s přehledem zvítězili na čtyřce párové i nepárové. Tento jejich výkon, i výkon dvojskifu Koňařík, Halady znamenal v soutěži družstev v celkovém hodnocení posun ze šestého na konečné druhé místo patnáct bodů za vítězné Otrokovice. Mladší žáci jsou v Břeclavi jenom dva, proto vytvořili ve čtyřkách společenství s hochy Ústí nad Labem a v infarktovém závěru dojeli těsně druzí za lodí Pardubic. Po takovém vypětí již moc sil nezůstalo na dvojskif, kde přes všechnu snahu dojeli na pátém místě. Sama samotinká břeclavská mladší žačka Robina Bolečková musela hledat partnerky do posádky až mezi pražskými kluby. V závodě dvojskifů dojela se závodnicí na čtvrtém místě a do párovek ani nenastoupily, protože jim chyběla jedna členka posádky.

Velmi cenného výsledku dosáhli na dvojskifu juniorů Mikýsek  s Malíkem. S přehledem se vypořádali s konkurencí a zvítězili. V párovce s Akaiem a Krátkým dojeli pak na šestém místě. Zbytku juniorů se již tolik nedařilo. V osmě jedoucí Šmerda, Malinkovič, Jelen společně se závodníky ČVK Brno na finále nedosáhli. Žáčky starší se potýkaly v sestavování posádek s velkou marodkou. Karolína Káňová, Silvie Hirthová, Markéta Akciová a Anežka Buzrlová se kvalifikovaly do finále párových čtyřek, kde dojely na šestém místě. Juniorky Petra Pafkovičová s Evou Káňovou doplatili na obnovené zranění ve sprinterských závodech a v soutěži družstev již nenastoupily.