Chalupa Cup: břeclavští veslaři obhájili titul

3. 10. 2011

Již 19. ročník prestižního veslařského závodu Chalupa cup se o víkendu konal v Jindřichově Hradci. Zároveň, tak jako loňský rok, se jely poslední závody letošní sezony, kterými byly sprinty v Otrokovicích. Veslaři z břeclavského SVK se rozdělili a startovali na obou frontách.

V Jindřichově Hradci se Břeclavané zúčastnili jak ve veslařských závodů, tak i závodů dračích lodí. Při letošním ročníku Chalupa Cupu se opět jel distanční závod dračích lodí na 500 metrů O pohár Jihotvaru, kde spolu soupeří posádky zúčastněných měst. Start a cíl byl u na nábřeží Jindřichova Hradce a objížděl se ostrov na rybníku Vajgar.

Město Břeclav reprezentovali tak jako v předcházejících letech břeclavští veslaři, které doplnili kamarádi z řad cyklistů. Za kormidlo se postavil sám legendární Václav Chalupa.

Naše posádka měla po loňském vítězství v obou závodech danou laťku hodně vysoko. Místní Jindřichohradecká posádka, která zvítězila před měsícem v rakouském Litschau, si věřila a chtěla konečně naší posádce neporazitelnost přerušit, dodal kapitán břeclavské dračí lodě a trenér břeclavských veslařů Josef Akai.

Nakonec se přerušení nekonalo a v závodě měst břeclavská posádka suverénně zvítězila s náskokem čtyř vteřin. Místní Vajgarská saň vložila tedy všechny síly do závodu na 200 metrů a 80 metrů před cílem ještě vedla o hlavu draka. V posledních metrech ale břeclavští zvýšili frekvenci temp na maximum a v cíly strhli vítězství na svou stranu. Proto také putoval pohár z rukou starosty města Jindřichův Hradec do trvalého držení veslařského klub v Břeclavi.

Ve skifařském závodě mužů lehkých vah skončil na Vajgaru Aleš Suský na třetím místě jen těsně za bratry Vetešníky, kteří se letos kvalifikovali na nadcházející olympijské hry v Londýně. Břeclavanům se dařilo i v závodě dvojskifů, kdy Anežka Buzrlová s Alešem Suským zvítězili a přivezli klubu druhý vavřínový věnec, doplnil úspěchy oddílu na jihu Čech Akai.

Otrokovické sprinty jsou jedním z posledních závodů sezony. I na nich se břeclavské mládeži dařilo. Své dominantní postavení v dorostenecké kategorii přetavila v prvenství dvojka Jakub Starnovský a Petr Rampula. Druhé místo v juniorské dvojce si ze Zlínska přivezlo duo dorostenců Lukáš Helešic-Richard Rampula, které porazila jen domácí dvojice. Prvenství na dvojskifu patřilo také Břeclavanům, konkrétně Starnovskému s Helešicem. První místo bral i David Halady na skifu dorostenců do 15 let, o rok starší kategorii vyhrál Petr Rampula.

V Otrokovicích se účastnili i břeclavští žáci. Mezi jedenáctiletými žáky se představili Jan Holbík a Dalibor Neděla. První jmenovaný byl druhý, Neděla dojel v součtu čtvrtý. Tomáš Hradil byl mezi na skifu žáků do 12 let čtvrtý, druhá byla mezi začátečnicemi na skifu Kateřina Uhrová, Marie Hlavinková ve stejné kategorii skončila čtvrtá. Velice úspěšná byla dvojka žaček Barbora Hlavinková a Pavlína Flamíková, která svou kategorii vyhrála. Také žákovská dvojka Kryštof Kouřil – Lukáš Košťál byla na pomyslné bedně. Skončili druzí, zatímco bratři Klimovičové skončili pátí.