Břeclavští závodníci zvítězili na Primátorkách

4. 6. 2012

Na nejslavnější veslařský závod v republice 99. Primátorky ČSOB Pojišťovny se sjelo do Prahy na Vltavu 102 osmiveslic.

Letošní pořad byl rozšířen o dva nové závody – smíšené párové osmy mladších žáků a žákyň a osmy starších žáků. Zejména párové osmy mladších žáků jsou snahou veslařů nalákat do svých řad další mladé sportovce. Již od středy pořádal veslařský klub Smíchov přípravný kemp, kam se sjelo osm desítek mladších žáků z celé republiky. Součástí tohoto srazu bylo setkání s mistry světa Ondřejem Synkem, Mirkou Knapkovou a dalšími reprezentanty. Kamarádské jednání těchto veslařských hvězd zanechalo mezi jejich obdivovateli obrovský dojem.

V pátek se uskutečnil na primátorské dráze 1. ročník závodů těchto párových osem. Protože ne každý klub má dostatek dětí, aby vytvořil čistou posádku, vzniklo celkem deset společenství, která si to rozdala mezi sebou. Velkou radost udělali sobě i svým příznivcům Terezka Hlavinková, Jan Holbík a Dalibor Neděla, kteří byli součástí vítězné osmy a zaslouženě tak přebírali medaile vítězů.

Od soboty probíhaly rozjížďky k hlavnímu nedělnímu pořadu. Břeclavští veslaři se stejně tak jak většina klubů potýkají s menší základnou, proto hledají uplatnění ve společenstvích s ostatními kluby. Dalším obrovským problémem je sehnat kvalitní loď. Břeclavská, třicet let stará loď, tu kvalitu rozhodně nemá a na novou v ceně půl milionu korun klub nedisponuje dostatečnými finančními prostředky. Největší ambice měli dorostenci, kteří se rozdělili do dvou posádek. Zatímco pro loď s Kryštofem Kouřilem, Davidem Haladym a Lukášem Košťálem byl cílem postup do nedělních finálových bojů, Lukáš Helešic, Petr a Richard Rampulovi jeli v posádce, která měla tento závod vyhrát.

Ta lepší dorostenecká posádka postupovala do nedělního finále celkem lehce, loď s veslovodem Kouřilem nakonec překvapila postupem do A finále. Břeclav tak měla v pětičleném startovním poli zastoupení ve dvou posádkách! Loď s veslovodem Lukášem Helešicem, Petrem a Richardem Rampulovými se vypořádala s nástrahami náročné dráhy i půjčené osmy a s náskokem jedné délky zvítězila před lodí Blesku Praha. Na slavnostním podiu pak přebírali z rukou ředitele závodu a zástupců sponzorů medaile a ceny. Druhá loď s Kouřilem, Haladym a Košťálem dojela těsně na pátém místě.

Dorostenky Eva Šragová, Markéta Nedělová a Marie Hlavinková jely ve společenství s děvčaty z Olomouce a dojely na třetím místě. Junior Jakub Starnovský jel v posádce, která dojela taktéž na třetím místě. Juniorka Anežka Buzrlová veslovala na lodi, která dojela na prvním místě v malém finále.

Svoji osmu jeli se závodníky LS Brno i starší žáci Jakub a Ondřej Klimovičovi, Radim Dovrtěl a David Novák. Ti se lepšili závod od závodu a v nedělním malém finále dojeli těsně druzí. Náročný pořad měl Jakub Klimovič, který přesedal od vesla za kormidlo dorostencům. O významu kormidelníků u toho závodu svědčí fakt, že se srazili při rozveslování dvě lodě a další trefila obrovskou bojku pod vyšehradskou skálou.

Tradiční součástí Primátorek jsou závody veteránů. I zde měla Břeclav své zastoupení. Blanka Mikýsková a Slávka Kouřilová startovaly v posádce společně se závodnicemi z Lodních sportů Brno. Této posádce se bohužel nepodařilo obhájit loňské vítězství -skončily těsně druhé. Aleši Suskému se nepodařilo mezi muži postoupit do závěrečných bojů. Ve finále mužů měl SVK Břeclav nakonec své zastoupení v podobě slovenského reprezentanta Andrého Rédra, který v Břeclavi trénuje. Ten nestačil na vítězného závodníka pražské Dukly a dojel na druhém místě.

Fotografie z toho závodu jsou již na stránkách.