Břeclavští veslaři závodili na Slovensku

15. 5. 2018

Minulou sobotu a neděli, tedy 12. a 13. května, se břeclavští veslaři zúčastnili regaty O pohár SNP v Piešťanech. Na tuto regatu pravidelně přijíždí všechny veslařské kluby z Moravy a Slovenska, a tak tomu bylo i letos. Z Břeclavi přijela výprava bezmála třiceti veslařek a veslařů mladších věkových kategorií. Tyto závody byly pro mnohé z nich prvním startem v sezóně a pro ty zkušenější byly zase testem, jaká je jejich současná forma.

Mladší žáci, sourozenci Denis a František Zaliberovi, získali spolu na dvojskifu v sobotu bronzové medaile a v neděli dokonce zlaté. Na čtyřce párové se závodníky z Uherského Hradiště byli stříbrní a František pak vybojoval stejný kov i na skifu. Stříbro vybojovali na čtyřce také mladší žačky Gabriela Snopková a Adéla Vrbasová ve společenství s ostravskými závodnicemi. Gabriela vybojovala při svém prvním startu na skifu bronz a spolu s Adélou na dvojskifu byly také bronzové.

Starší žáci nezaostali za těmi mladšími. Zlato získali celkem třikrát a to na dvojskifu Matějové Halady a Kašík, na skifu Matěj Halady a na čtyřce párové David Rubecký a Marek Husařík. Posledně jmenovaní spolu přidali ještě bronz ze závodu dvojskifů. Mezi staršími žačkami břeclavského klubu byly dvě, pro které byly tyto závody premiérou. Eliška Opálková a Tereza Musilová se toho ale nebály a hned na svých prvních závodech v životě byly na dvojskifu v sobotu bronzové a v neděli svůj závod dokonce vyhrály. Jejich o něco zkušenější kolegyně Adéla Polášková získala se svou dlouhodobou partnerkou z Hodonína zlato na dvojskifu a v neděli k němu přidaly ještě bronz. Bronz vybojovala Adéla i na skifu.

Dorostenky Tereza Melská, Anna Balgová, Karla Knötigová a Sabina Skoumalová se na čtyřce párové po velkém boji umístily na čtvrtém místě, když to třetí jim uniklo jen o půl sekundy. Na skifu Anna vyhrála tzv. malé finále a umístila se celkově na sedmém místě. Karla ve dvojskifu se závodnicí z Hodonína prošly rozjížďkami do velkého finále a tam pak vybojovaly krásné druhé místo. Dorostenci břeclavského klubu zvítězili ve finále na čtyřce párové, která jela ve složení Matěj Helešic, Patrik Ptáčník, Martin Ježek a Petr Polášek. Tato stejná sestava pak ještě přidala třetí místo na čtyřce nepárové. Druhá loď dorostenců SVK sestavená z mladších závodníků, kteří sbírají teprve zkušenosti, Adama Mauriče, Zdeňka Čecha, Marka Dvořáka a Martina Haladyho, dojela na čtyřce nepárové na pátém místě a na čtyřce párové byla šestá.

Junioři Adam Jurčík a Lukáš Nešpor dosáhli vynikajícího úspěchu, když na čtyřce párové s domácími závodníky z Piešťan zvítězili. Adam Jurčík se ještě probojoval do finále na skifu a tam dojel na čtvrtém místě.

Regaty se účastnili také závodníci kategorie masters, tedy veteráni. Z těch břeclavských jeli na osmě Karel Vaněk, Václav Tuček a Antonín Přibil společně se závodníky z Hodonína a Olomouce. Přesto, že konkurenci jim dělali závodníci o generace mladší, rozhodně za nimi nezaostávali. Antonín Přibil pak ještě získal na skifu mezi stejně starými závodníky druhé místo.

Veslaře čeká o víkendu 19. – 20. 5. 2018 významná akce, kterou je Mezinárodní regata juniorů v Brně. Doufáme, že našim závodníkům vydrží forma, a přejeme si, aby jim na přehradě vyšlo počasí.