Břeclavští veslaři zahájili sezonu v Brně

25. 4. 2016

Břeclavští veslaři se o minulém víkendu rozdělili na dvě skupiny. Jedna se účastnila kontrolních závodů reprezentačních výběrů v Račicích a druhá skupina, tvořená především mládežnickými kategoriemi, zahájila závodní sezónu v sobotu 23. 4. na brněnské přehradě. Tato tradiční Jarní regata byla kvalitně obsazena téměř všemi moravskými a slovenskými kluby. Naši závodníci se neztratili a přivezli spoustu medailí.

V kategorii dorostenců s přehledem zvítězili na dvojce Samuel Polach a Adam Jurčík. Startovali potom ještě na skifech, kde oba obsadili třetí místo, Lukáš Rylich byl pátý. Na třetím místě se umístila na skifu dorostenka Katka Mitričová. Starší žáci, kteří se soustředili především na větší disciplíny, byli také úspěšní. Nepárová čtyřka s kormidelníkem ve složení J. Turek, T. Vlašic, P. Ptáčník, Š. Helešic, korm. L. Nešpor získala zlato. Na párové čtyřce s kormidelníkem, která jela téměř ve stejném složení pouze Helešice vystřídal P. Polášek, vyhráli tito starší žáci opět zlaté medaile. Ve stejné jízdě byla další posádka ve složení A. Maurič, T. Mitrič, D. Kubík, Š. Helešic, korm. K. Mitričová třetí. Na skifu pak statečně bojoval Petr Polášek se soupeři o rok staršími a obsadil skvělé druhé místo. Skifaři David Nešpor a Petr Vochozka, kteří teprve sbírají zkušenosti, se umístili ve stejné jízdě na pátém a šestém místě.

V kategorii starších žákyň vyhrála svůj závod na skifu Magdaléna Novotná s velkým náskokem před soupeřkami. Startovala ještě na čtyřce párové s kormidelníkem ve společenství se závodnicemi z Olomouce a opět s nimi ve své jízdě zvítězila. Za nimi se na druhém místě umístila loď složená z břeclavských veslařek: A. Balgová, V. Vrbasová, J. Chlumecká, B. Suchánková, korm. Š. Helešic. Zlaté medaile v další jízdě stejné disciplíny a kategorie si vybojovala jiná břeclavská posádka: T. Melská, T. Doležalová, K. Snopková, P. Křivánková, korm. L. Nešpor. Na dvojskifu si dojely pro zlato Katka Snopková s Karlou Knötigovou. Ve stejném závodě se na třetím místě umístila B. Suchánková ve společenství se závodnicí z Přerova. Dvojskif V. Vrbasová a T. Doleželová si lepší výsledek pokazil špatným kormidlováním na trati. Tyto závodnice zkušenosti teprve sbírají, a tak je to pro ně dobré poučení. Junior Jakub Klimovič na skifu neměl štěstí na rozjížďku a v kvalitně obsazeném závodě, hlavně ze strany slovenských závodníků, do finále nepostoupil.

Úplnou premiérou tyto závody byly pro mladší žačku Adélu Poláškovou. Přestože je začátečnicí, obsadila dvakrát krásné druhé místo, jednou na dvojskifu se závodnicí z Přerova a po druhé na čtyřce párové složené z žákyň několika moravských klubů. Nováčkem na závodech byl také mladší žák Matěj Kašík. Na dvojskifu společně se závodníkem ze Slovenska se umístili na skvělém třetím místě.

Závody navzdory předpovědím probíhaly za příjemného počasí a bez obávaných vln. Žádný ze závodníků si tentokrát nezaplaval a to je u prvních závodů ojedinělé. Příští týden jedou břeclavští veslaři do Prahy změřit své síly se závodníky z Čech.