Břeclavským veslařům to v Račicích cinklo

1. 10. 2015

O uplynulém prodlouženém víkendu se na umělém vodním kanále v Račicích konalo Mistrovství České republiky ve sprintu a Finále poháru České republiky 2015 ve veslování. Zatímco sobotní pětisetmetrové sprinty jsou pro diváky i závodníky atraktivní především svou rychlostí a velmi těsnými souboji o medaile, dvoudenní „poháry“ odehrávající se na klasické dráze jsou vyvrcholením celosezónní snahy všech klubů nasbírat co největší počet bodů do celkového hodnocení družstev.

Na mistrovství republiky ve sprintu reprezentovalo břeclavský klub celkem osm závodníků. Nejvýraznějšího úspěchu dosáhly ženy Anežka Buzrlová a Markéta Nedělová, které vybojovaly dva tituly mistryň ČR a zlaté medaile. Po nepovedené rozjížďce na dvojskifu, kdy se jim do finále, na které pomýšlely, nepodařilo probojovat, byla jejich touha „spravit si chuť“ o to větší. A podařilo se. V závodě párových čtyřek zvítězily spolu se závodnicemi Pardubic a Hodonína o půl délky lodě nad posádkou pražské Bohemians. Do té usedly mimo jiné tři české reprezentantky, z nichž jedna, Kristýna Fleissnerová, letos na dvojskifu spolu s Lenkou Antošovou bojovala na seniorském mistrovství světa o olympijské Rio a skončila pouhou jednu příčku pod hranicí úspěšné kvalifikace. Obě zmíněné čtyřky pak usedly do osmy a doplněné veslařkou ČVK Praha přesvědčivě vyhrály také v tomto závodě.

Dalším břeclavským medailistou se stal dorostenec Dalibor Neděla. Spolu se závodníkem z ČVK Brno na dvojskifu překvapivě postoupil z dopoledních rozjížděk do finále. To se neslo v duchu drtivého finiše, kdy břeclavsko-brněnská posádka porazila i své přemožitele z rozjížďky a vybojovala bronz. Od stříbrné medaile je však dělilo pouhých 5 desetin sekundy. Oba závodníci také spojili síly s břeclavským Adamem Jurčíkem a kolegou z Blesku Praha a usedly do párové čtyřky, avšak této posádce se nepodařilo postoupit do finále.

Párová čtyřka mužů Petr Rampula, Richard Rampula, Roman Pafkovič, Aleš Suský složená speciálně pro tyto závody dojela ve finále až na 5. místě, necelou sekundu od bronzové medaile. Petr Rampula a Aleš Suský společně usedli do dvojskifu a v kategorii mužů lehkých vah skončili taktéž pátí. Jejich „těžkým“ partnerům ze čtyřky Richardu Rampulovi a Romanu Pafkovičovi se na dvojskifu bohužel nepodařilo postoupit z rozjížďky, stejně jako Aleši Suskému na skifu.

I ve finále poháru se dařilo

Do finále českého poháru se nominuje vždy pouze 12 celků dané věkové kategorie s nejvyšším bodovým ziskem z průběhu celé sezóny. Z tohoto důvodu měla Břeclav své zástupce jen v kategoriích mladších žaček, žen a mužů.

Do finálových jízd, které se konaly za silného protivětru v pondělí, na svátek svatého Václava, se probojovaly ve svých závodech pouze ženy. Muži Petr a Richard Rampulovi, Roman Pafkovič a Aleš Suský v disciplínách dvojskif, dvojskif lehkých vah, ani párová čtyřka nepostoupili z nedělních rozjížďkových bojů. Podobně na tom bylo i družstvo mladších žaček ve složení Tereza Melská, Petra Křivánková, Barbora Suchánková, Jana Chlumecká a Karla Knötigová, které rovněž ani v jednom ze závodů skifů, dvojskifů a párových čtyřek nedosáhlo na finále.

Příjemným překvapením se stal výsledek párové čtyřky žen. Anežku Buzrlovou a Markétu Nedělovou v posádce doplnily veteránka a trenérka mladších žaček Slávka Kouřilová a její vrstevnice z Ústí nad Labem. Skalp dvou papírově silnějších posádek, který nakonec vynesl břeclavské posádce třetí místo, je cenný už jen proto, že obě veteránky již mnoho let závodí pouze na kilometrové trati, přesto však posádku statečně podržely a nezalekly se ani o mnoho let mladších soupeřek. Markéta Nedělová pak o necelou vteřinu uhájila na osmě těsné druhé místo před závodnicemi z VK Blesk, a připsala tak další cenné body. Spolu s Anežkou Buzrlovou nakonec vybojovaly třetí místo na dvojskifu.

V celkovém hodnocení poháru v rámci jednotlivých kategorií se z celého klubu nejlépe umístily právě ženy (9.), následovány břeclavskými mladšími žačkami (10.) a muži (12.) Přibližně v polovině tabulky skončili starší žáci (13.), mladší žáci (14.) a starší žačky (17.) Pouze minimum bodů vybojovali v porovnání se svými soupeři junioři (22.) a dorostenci (23.) V celkovém hodnocení družstev se SVK Břeclav umístil na 21. příčce z celkem 35 bodujících klubů.