Břeclavským veslařům cinkl v Belgii bronz

6. 8. 2017

Poslední srpnový víkend se v belgickém Hazewinkelu konal prestižní evropský pohár juniorských reprezentací „Coupe de la Jeuneusse“. České veslování tam reprezentovali také břeclavští junioři Dalibor Neděla s Alešem Pospíšilem, kteří se poměřili se soupeři na čtyřce bez kormidelníka, když jejich parťáky v lodi byli veslaři z Loun. Právě čtyřka bez kormidelníka byla nejvíce obsazenou disciplínou na regatě.

Do samotného sobotního závodu nevstupovali naši veslaři jako favorité a spíše se očekávala účast ve finále B, protože proti naší posádce stála řada soupeřů s mezinárodními zkušenostmi. O to příjemnější pak bylo překvapení, když si chlapci v rozjížďce s přehledem pohlídali postup do finále ze třetího místa za britskou a švýcarskou lodí.

Ve finále veslovala naše čtyřka v nejméně výhodné krajní dráze, protože do finále chlapci postoupili až šestým časem. Závod se však našim veslařům mimořádně vydařil a po celou dobu bojovali o pódiové pozice. Za bezkonkurenční Velkou Británií, která zvítězila o tři sekundy před druhou lodí, se svedla urputná bitva mezi loděmi Švýcarska, České republiky a Belgie, které projely cílem v tomto pořadí. Rozdíl mezi posádkami na druhém až čtvrtém místě byl jen tři desetiny sekundy, což je ve veslování pověstný vlas. S odstupem pak finále dokončily lodě Irska a Itálie. Z konečného třetího místa a bronzové medaile měla celá posádka ohromnou radost.

I v nedělních závodech si chlapci vedli velmi dobře, dokonce se jim podařilo zvítězit v dopolední rozjížďce před posádkami z Itálie a Portugalska a do finále již vstupovali jako jedni z adeptů na cenný kov. Finálový závod a samotný výsledek poměrně zásadně ovlivnilo větrné počasí, když se jako výhodné dráhy ukázaly ty krajní, schované pod stromy a vysokým břehem. Naše loď statečně bojovala se soupeři a větrem v prostřední dráze, ale na lepší než bramborovou medaili to tentokrát nebylo. Opět zvítězila posádka z Velké Británie, tentokrát před Belgií a Portugalskem.

Trenér Josef Akai k účasti v Belgii poznamenal:

Celkově lze hodnotit vystoupení našich veslařů v Belgii velmi pozitivně. Věřím, že získali zkušenosti, ze kterých budou čerpat v následující sezóně, dvakrát se představili ve finálovém programu, jednou zvítězili v rozjížďce a přivezli si vedle bronzové medaile i řadu „skalpů“ mezinárodně ostřílených posádek . Aleš s Daliborem opět potvrdili, že jsou momentálně v juniorské kategorii nejlepšími nepárovými veslaři v republice a svými výkony v Belgii jen navázali na dva tituly mistrů republiky z Račic před měsícem.