Bouřlivé Primátorky: hazard s bezpečností závodníků i oslavy vítězství

13. 6. 2018

O minulém víkendu se v Praze konal 105. ročník Primátorek. Pro veslaře z celé republiky je to velký svátek a také je to závod, jehož nedělní finálové jízdy pravidelně přenáší živě Česká televize. Z břeclavského Slováckého veslařského klubu se ho účastnili zástupci několika kategorií.

Už v pátek startovala na osmě párové ve společenství s pražskými kluby Bohemians a Slavia mladší žákyně Gabriela Snopková. Její posádka se umístila na pěkném třetím místě. V závodě osem akademiků měl SVK také své zástupce. Loňské vítězství mezi ženami obhájila na osmě Univerzity Karlovy Anežka Buzrlová, momentálně hostující v pražském Bohemians. Ve stejné kategorii, avšak ve finále B, bylo možné vidět jakožto absolventku Petru Pafkovičovou v dresu Vysokého učení technického v Brně. V mužské posádce téže univerzity měl startovat také Jakub Starnovský, avšak zranění jej na poslední chvíli vyřadilo z nominace.

V sobotu byly na plánu rozjížďky a semifinále, které jsou nominací na nedělní finále. Odpoledne se však do Prahy přihnala bouře, která úplně přerušila závody a zcela změnila tradiční program Primátorek. Bouřka, která lámala stromy a zaplavovala tunely, zastihla na vodě naše dorostence. Ti svůj závod sice odjeli, ale na hranici regulérnosti a možná i hazardu. Strok této osmy Patrik Ptáčník situaci popsal takto: „Na startu sice pršelo, ale to nebylo nic proti tomu, co jsme zažili za železničním mostem, zhruba 400 metrů před cílem. Kolem nás byla najednou bílá tma a vůbec jsme neviděli, kam jedeme, tloukly do nás kroupy a v lodi jsme během chvilky měli plno vody. Hned za cílem jsme museli najít místo, kde jsme přistáli, abychom z lodě vodu vylili, jinak hrozilo, že se potopíme. Naštěstí vše dobře dopadlo.“ Z důvodu změny nedělního programu přišli dorostenci o svůj závod – malé finále, kam postoupili. To samé potkalo i osmu dorostenek, která jela ve společenství se závodnicemi z Otrokovic.

Toto malé zklamání ovšem v neděli při finálovém závodu plně vynahradili břeclavští junioři Dalibor Neděla, Aleš Pospíšil a kormidelník Lukáš Nešpor, kteří jeli moravské společenství s veslaři z ČVK Brno a VK Hodonín. Jejich posádka s přehledem zvítězila a zaskočila tak pražské soupeře, kteří byli favorité tohoto závodu. Dalibor Neděla, který vítěznou osmu vedl jako strok, k tomu řekl: „Neměli jsme sice tolik času na sjetí naší posádky, ale každým závodem jsme se zlepšovali, a hlavně jsme tvořili jeden tým a všichni jsme chtěli zajet co nejlépe.“ Krátký rozhovor České televizi v přímém přenosu poskytl kormidelník Lukáš Nešpor, který objasnil svou taktiku, jak projet co nejlépe zrádnou primátorskou zatáčku. V této osmě, která získala jakožto nelepší juniorská posádka Zlaté veslo hl. města Prahy seděl také další odchovanec břeclavského klubu Samuel Polach, který nyní trénuje v Brně. Velkou radost udělali všichni tito závodníci svému trenérovi Josefu Akaiovi ml.

Břeclavský klub tak zase ukázal, že i na malém městě se dají vychovat velcí veslaři. To potvrdil i Lukáš Helešic, další břeclavský veslař, který zvítězil v hlavním závodě v posádce Dukly Praha.