2 tituly z MČR v Račicích

12. 7. 2014

První červencový víkend se ve Sportcentru v Račicích konal vrchol domácí veslařské sezony, kterým bylo Mezinárodní mistrovství České republiky juniorů a seniorů. Svou výkonnost na republikovém šampionátu, kde nechyběli ani konkurenti ze Slovenska, Chorvatska, Slovinska nebo Kypru, potvrdili i veslaři břeclavského veslařského klubu. Ti zabodovali a přivezli si ze severozápadních Čech dva tituly mistra republiky a k tomu po jednom stříbru a bronzu.

Očekávaný titul mistrů republiky vybojoval na dvojce bez kormidelníka systémem start–cíl Lukáš Helešic s pardubickým kolegou Miroslavem Jechem. Toto mistrovství startovali bez dolaďování a z plného tréninku zaměřeného hlavně na světový šampionát juniorů, který se koná začátkem srpna v Hamburku. Trénink juniorských vicemistrů Evropy narušila nedávná autonehoda, ze které ale vyvázli oba veslaři jen s lehkými poraněními. Dalším titulem pro břeclavský oddíl bylo příjemné překvapení devatenáctileté Anežky Buzrlové, která startovala ve čtyřce bez kormidelnice žen, se zkušenými veslařky z Olomouce a Uherského Hradiště. Tato čtyřka se postupně od startu vzdalovala metr po metru a v cíli měla pohodlný náskok dvou délek lodi.

V ostře sledovaném závodě párových čtyřek juniorů získali Břeclavané stříbrné medaile. Posádka jela ve složení Lukáš Helešic, Richard Rampula, Miroslav Jech a Jaroslav Hellebrand z Bohemians Praha. Ve finále čtyřek byla tvrdá konkurence, startovala v něm reprezentace Slovinska, čeští reprezentanti z Dukly Praha a v neposlední řadě i Petr Rampula ve společenství se závodníky z Otrokovic. Ten v cíli dojel na pátém místě. Bronz pro SVK si pověsil na krk Aleš Suský na dvojskifu mužů s Markem Režnákem ze Šintavy, když je pokořily pouze reprezentační posádky z Dukly Praha.

Potom už následovala série nepopulárních čtvrtých míst. Marie Hlavinková si dojela pro bramboru na čtyřce bez kormidelnice a v osmě juniorek, následně pak Markéta Nedělová s Anežkou Buzrlovou, taktéž na osmě, skončily těsně pod stupni vítězů v kategorii žen. Druhá jmenovaná dvojice zasedla hned v prvním závodu i do dvojskifu žen do třiadvaceti let, ve kterém jim patřilo finálové páté místo.

Skifař Aleš Suský pak startoval i ve finále mužů s mistrem světa Ondřejem Synkem, který podle očekávání dominoval, a čtyřiadvacetiletý Břeclavan po boji skončil na pátý. V silně mezinárodně obsazeném závodě dvojskifu juniorů, skončili bratři Petr a Ríša Rampulovi na šestém místě. Marie Hlavinková ve skifu juniorek vybojovala celkově osmou příčku.