100. Primátorky

24. 9. 2013

Již od pátku probíhaly na Vltavě jubilejní 100. Primátorky ČSOB Pojišťovny a měly tradičně staronového vítěze - osmiveslici Dukly Praha. Ta měla ve finále dokonce trojnásobné zastoupení. Nejrychlejší byla posádka složená ze dvou čtyřek bez kormidelníka, jenž reprezentovaly české veslování na letošním MS v Chungju. Vítězství ve skifařském závodě získal letošní mistr světa Ondřej Synek a ve skifu žen kralovala bronzová z Chungju Mirka Knapková. Břeclavské veslování mělo opět i zde své zástupce a to téměř ve všech kategoriích.

Největší úspěch a vítězství zaznamenala dorostenka Marie Hlavinková v závodě osem dorostenek. Skifařské specialistky se spojily a utvořily silnou posádku, která nedala nikomu šanci a s rozdílem pěti vteřin zvítězila.

Další úspěch – druhé místo – si vybojovala posádka Petr a Ríša Rampulovi a Lukáš Helešic s Jakubem Starnovským ve společenství s veslaři z Pardubic a Slavie Praha. Tito podlehli pouze společné posádce skifařských specialistů, kteří měli na tento závod speciální společné soustředění.

Senzační výsledek si vydobyl skifař Aleš Suský, který v nejstarším závodě u nás (závod o cenu Röslera-Ořovského) bojoval společně ve finále s nejlepším skifařem planety Ondřejem Synkem. Dvanáctivteřinový rozdíl mezi těmito skifaři a čtvrté místo je úspěch pro našeho veslaře.

Mezi ženami startovaly dvě naše juniorky, jelikož kategorie juniorek a žen je již tradičně spojena v závod společný, a proto je každoročně silně obsazen. Anežka Buzrlová startovala s kolegyněmi z reprezentačního kádru (posádkou Slavie Praha) a Markéta Nedělová s posádkou Bohemians Praha. Lépe se vedlo Anežce, která ve finále dojela na bronzové příčce. Markéta se se svou posádkou bohužel po opravné jízdě dále nekvalifikovala.

V hlavním závodě o Primátoský štít primátora Prahy startoval v akademické posádce Olomouce Josef Akai mladší, ale boj o velké finále bylo pro tuto studentskou posádku nad jejich síly.

V kategorii mladších žáků mix byla složená osmiveslice z našich nejmladších: Tereza Hlavinková, Magdaléna Novotná, Vlastík Duchoň, Matěj Helešic a veslaři z LS Brno si přijeli pro třetí místo v této kategorii. Starší žáci Dalibor Neděla, Radim Dovrtěl a Jan Holbík ve společenství s veslaři z Uherského Hradiště a Hodonína se druhým místem v silné opravné jízdě nekvalifikovali do dalších bojů. Zde postupovala pouze vítězná loď.

Další naši veslaři startovali v závodě osem dorostenců. Bratři Ondřej a Jakub Klimovičovi s Matoušem Helešicem a dalšími dorostenci z Uherského Hradiště poprvé zažívali křest mezi vlnami pod Vyšehradem a čtvrté místo z opravné jízdy ukončilo jejich další postup do semifinále.

V závodě veteránů si nevedl špatně Karel Vaněk, který zvítězil s veslaři z Olomouce a Ostravy v kategorii G 65 – 70 let. Další naše veteránské zástupkyně Blanka Mikýsková a Slávka Kouřilová skončily v závodě osem kategorie C na stříbrné pozici.